ZÁKROKOVÝ SÁLEK
Zákrokový sálek splňuje přísnější hygienicko-epidemiologické nároky než zbytek zdravotnického zařízení a je schválen jak hygienikem,tak pracovníky Krajského úřadu, pro provádění drobných dermatochirurgických zákroků a zákroků s narušením kožního povrchu.
Nejčastěji slouží k extirpacím či excizím kožních lézí a to jak pigmentových nevů či mateřských znamének, tak i k odběrům chorobných ložisek za účelem jejich histologického vyšetření, což je nejčastější a nejpřínosnější vyšetření při stanovení nejasné kožní diagnozy.
Častým dotazem pacientů je, jak takový zákrok probíhá:
Po desinfekci kůže se k útvaru aplikuje injekční stříkačkou s velmi tenkou jehlou lokální anestetikum. Toto je provázeno štiplavým pocitem - jako každá injekce aplikovaná do kůže /intradermálně/- štípání trvá chvilku, většinou do 5ti sekund.
Kůže je takto umrtvena prakticky ihned.
Poté lékař vyřízne ostrým skalpelem chorobnou lézi, kterou nejčastěji odesílá k histologickému vyšetření.
V případě nutnosti šije podkoží, v každém případě sešije okraje rány.
Následuje desinfekce, sterilní překrytí sešité rány, náplast.
Kontrola a převaz bývá mezi druhým až čtvrtým dnem po zákroku a podle průběhu hojení při kontrole lékař stanoví termín pravděpodobného odstranění stehů.
Pokud se rána hojí pomaleji nebo je dlouhá, odstraní lékař jen část stehů a za 1-2 dny zbytek, většinou se však odstraní všechny stehy naráz.
Rovněž většina dalších zákroků probíhá v lokálním umrtvení a za sterilních podmínek.